Pravna pismenost: kako iščitati i razumjeti pravne dimenzije zakona u knjižničarstvu

Okrugli stol Komisije za pravne i srodne knjižnice

EDITA BAČIĆ, BLAŽENKA PERADENIĆ-KOTUR, DRAGUTIN NEMEC, KSENIJA ŠVENDA-RADELJAK, LJILJANA SIBER, DEJANA GOLENKO
48. Skupština Hrvatskoga knjižničarskog društva „Pišem, čitam, razumijem i primjenjujem – zakonodavna podloga za poslovanje Društva“, Zagreb, 13. i 14. studeni 2023. godine

Na okruglom stolu Hrvatskog knjižničarskog društva, Komisije za pravne i srodne knjižnice željeli bismo kroz interdisciplinarni pristup otvoriti raspravu s dionicima o važnosti elementarnog razumijevanja pravnih propisa, gdje ih potražiti, kako ih vrednovati s obzirom na česte promjene samih zakona, kako znati koji su propisi na snazi te koji od njih primijeniti, o važnosti javne rasprave i e-Savjetovanjima te kako se snalaziti unutar njih.

Želja nam je potaknuti raspravu o tome koliko razumijevanje prava može pridonijeti kvaliteti i napretku strateškoga razvoja strukovne zajednice. No, s druge strane i koliko nerazumijevanje pravnih akata može imati ozbiljne implikacije, ne samo za knjižničarsku, već i za korisničku zajednicu.Cilj je okrugloga stola podići razinu informiranosti knjižničarske zajednice o važnosti razumijevanja i tumačenja pravnih propisa u knjižničarskoj zajednici te boljem razumijevanju pravnih akata Hrvatskoga knjižničarskoga društva.

Očekivano trajanje okrugloga stola je 90 minuta.

Okrugli stol je namijenjen cjelokupnoj knjižničarskoj zajednici i drugim zainteresiranima.

Sudionici:

1. izv. prof. dr. sc. Teo Giljević (Katedra za upravnu znanost Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu)
  2. Niko Cvjetković, predsjednik Hrvatskoga knjižničnog vijeća (ravnatelj Gradske knjižnice Rijeka)
  3. Vanja Jurilj, dopredsjednica Hrvatske udruge školskih knjižničara (knjižničarka i dip. komparatistica, stručna suradnica knjižničarka Osnovna škola Antuna Mihanovića)
  4. Aleksandra Šutalo, knjižničarka i dipl. novinarka, ravnateljica Gradske knjižnice Požega
  5. Edita Bačić, knjižničarska savjetnica (Komisija za pravne i srodne knjižnice)

Moderatorica:
Lea Lazzarich, knjižničarska savjetnica, ravnateljica Sveučilišne knjižnice Rijeka